Kuidas leida kvaliteetseid uudiseid

On October 16, 2010, in välkmõte, by Siim Lepisk

Tegin möödunud nädalal eksperimendi: 12 päeva massimeedia meelevallas. Miks ma arvan, et massimeedia on tulvil ebaolulist infot ja on aeg pöörduda tagasi uudiseid tarbima sotsiaalmeediast?

Vali ise oma uudised

12 päeva massimeediat tarbima, st Postimeest lugema ajendas mind Postimehe iPad kampaania. Mõtlesin, et proovin järele, kuidas on olla “tavaline lehelugeja”. Selleks:

 1. Tegin postimees.ee oma brauseri avaleheks (PS: Chrome ei ava avalehte igakordsel brauseri avamisel, vaid ainult “Home” nuppu vajutades)
 2. Lubasin adblock’il kuvada reklaame postimees.ee keskkonnas
 3. Hakkasin järgima Postimehe Twitteri voogu
 4. Liitusin Postimehe fännilehega
 5. Lisasin Postimehe RSS feedi oma RSS lugejale

Kuivõrd iPade loositi välja 12 päeva järjest, siis vähemalt kord päevas külastasin ka portaali esilehte. Aga minu elu sellest kuidagi kvaliteetsemaks või õnnelikumaks küll ei muutnud – meedias olid vaid mõttetud ja negatiivsed uudised päevad-ööd läbi. Surmad, tapmised, õnnetused, korruptsioon jne. Täielik rämps. Samuti bännereid täis leht ja ning lehelugejate kommentaarid, mis kohati olid vähem või rohkem mõttekad, kuid isiklikult mulle mitterelevantsed.
Nüüd, kus kampaania on läbi ja ma ei eksperimendist isiklikult midagi ei võitnud (rääkimata iPadist), taastasin esialgse seisu: võtsin Postimehe oma järjehoidjatest ära, sulgesin kõik feed-id jne.

Kampaania justkui kestaks, kuigi 12 iPadi on välja loositud?

Lihtne järeldus: massimeedia lihtne tarbimine ei anna Sulle mitte midagi eluliselt olulist. See pole uudis, kuid olin üllatunud, et 12 päeva jooksul ei olnud meedias ühtegi mind reaalselt mõjutavat uudist, mida ma oma “sotsiaalmeedia sõprade” kaudu poleks teada saanud.

Soovitus: ära järgi massimeediat, vaid määratle ise, milline info on Sinu jaoks oluline. Tarbi seda ainult oma valitud kanalitest.

Näiteks:

 1. ilmateade telefonist
 2. sõprade uudised, professionaalsed teemad ja hobid huvid facebookis/twitteris
 3. ajaviide podcast’ide või RSSina
 4. brauseris kasuta ohtralt AdBlock-i, peitmaks bännerid ja keskendumaks olulisele
 5. jne.

Tweetdeck Twitteri voogude lugemiseks erinevatele platvormidele

Tweetdeck on väärt tööriist Twitteri voogude lugemiseks


 • Andrus

  Ei saa aru miks sa korra päevas portaali esilehte külastasid? See sinu võiduvõimalusi küll ei tõstnud, sest Postimees ei saa seda kuidagi kontrollida ju kas sa käisid seal või mitte…

 • Anonymous

  Andrus, seda kui tihti üks kasutaja mingit veebilehte külastab, saab serveri haldaja kontrollida näiteks Cookie’de ja IP aadressi järgi.

  Kui suurem külastatavus võidu tõenäosust ei tõstnud, huvitav, mis siis oleks tõstnud? :)

 • Andrus

  Kahtlen, et Postimees läks nii kaugele ja hakkas kampaaniaga liitunute nimesid ja IP aadresse võrdlema ning uurima, kes mis IP taga on. Pigem tehakse seal random valik ja eeldatakse, et suurem osa inimesi on postimehe omale esileheks pannud.

 • http://silverhage.com Silver Hage

  Ei saaks vist rohkem nõustuda sinuga :)

 • Leo Siemann

  Tuleb tikutulega otsida ja vahepeal ka ise teha :o) Domeeniexpert.comClose

See lugu meeldis Sulle? 

Telli järgmised inspireerivad postitused  
endale otse postkasti. Sisesta email: